Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Veeam backup yazılımında Multi Factor Authentication nasıl aktif edeceğiz ondan bahsedeğiz.

Uygulamyı açıyoruz ve sol üst menüden Users and Roles sekmesini açıyoruz.

Açılan Security panelinde giriş yapmasını istediğimiz kullanıcıları belirlemek adına Add butonuna tıklıyoruz. Daha sonrasında Browse diyerek kullanıcıları giriyoruz. Her kullanıcı tek tek eklenmeli. Toplu eklenme olmuyor. Eklediğimiz kullanıcının rolünü belirledikten sonra OK diyerek işlemi tamamlıyoruz.

Require two-factor authentication for interactive logon seçeneğini seçersek, kullanıcı her logon olmaya çalıştığında iki faktörlü güvenlik girişi ile güvenliğini sağlamalıdır.

Enable auto logoff after … min of inactivity seçeneğini seçersek, kullanıcı belirli bir süre sonunda inaktif ise otomatik logoff edilecektir. 

Backup aldığımız servis hesabımız için This is a service account (disables multi-factor authentication) seçerek servis hesabı üzerinde iki faktörlü doğrulmayı devre dışı bırakıyoruz. İki faktörlü doğrulanın farklı sebeplerden çalışmaması durumunda yedekleme yazılımına bir şekilde ulaşmamız gerekebilir bu sebepten ben burada servis hesabı için bu özelliği kapatıyorum ama siz aktif kullanabilirsiniz.

Burada en son olarak Administrators grubunu remove ederek eklediğimiz kullanıcılarla giriş işlemine hazır hale geliyoruz. İki faktörlü doğrulamada sistem bizim grup eklememizi istemektedir ve bu sebepten ekli olan grupları kaldırıyorum.

Mobil cihazınıza Google Authenticator yükledikten sonra karşımıza çıkan QR kodunu okutup doğrulama koduna erişiyoruz.

Backup yazılımını açtığınızda sizde doğrulama kodu isteyecektir. Doğrulama kodunuzu girdiğiniz zaman backup yazılımına erişim sağlamış olursunuz.

Bir yanıt yazın