Merhaba arkadaşlar bu yazımızda E1000E olarak verdiğimiz ethernet kartını VMXNET3’e VMware PowerCLI üzerinden nasıl değiştireceğimizden bahsedeceğim. Bu işlemi VMware PowerCLI ekranı kullanmadan ethernet kartını silip yeniden ekleyerek yapabilirsiniz. Bu yöntem ile yapacaksanız sanal sunucu MAC adresi de sizin için önemli ise MAC adresini not ederek yeni ethernet kartı için static olarak tanımlamanız gerekecektir.

Eğer çok sayıda sanal sunucunuzda E1000E ethernet kartı tanımlı ise VMware PowerCLI işimizi çok kolaylaştıracaktır.

İşlemlere başlamadan önce sunucunuzun snapshot’ını almayı unutmayınız. Önemli bir noktada bu işlemi yaparken sunucunun kapalı olduğundan emin olunuz ve VMware PowerCLI Administrator olarak çalıştırmayı unutmayınız.

Connect-VIServer -Server vcenter.zekisukut.net -User zekisukut.net\zeki komutunu kullanarak vcenter’a login oluyoruz.

vcenter login olduktan sonra vcenter üzerinde hangi sunucularımızda E1000E ethernet kartı var aşağıdaki komut ile listeleyeceğiz. Yazımın başında da belirttiğim gibi sunucunun kapalı olması gerekiyor. Komut çıktısında görüldüğü üzere sunucumuz kapalı durumdadır.

Get-vm | ?{Get-NetworkAdapter $_ | Where-Object {$_.type -like “e1000e” }}

Ben burada Qbitra adlı sunucuda işlem yapacağım. Qbitra sunucumuzun özelliklerine bakıyoruz. Komut çıktısında da görüldüğü üzere suncumuzun ethernet kartı e1000e olarak görünmektedir.

Sıra şimdi E1000E to Vmxnet3 değişikliği aşağıdaki komutu kullanarak yapacağız.

Komutu çalıştırdıktan sonra görüldüğü üzere ethernet kartımızın VMXNET3 olduğunu ve MAC adresimizin değişmediği görülmüştür. Bu işlemlerden sonra sunucumuzu açıyoruz.

Get-VM ‘Qbitra’ | Get-NetworkAdapter | Set-NetworkAdapter -Type vmxnet3 -Confirm:$false

Bir yanıt yazın