Merhaba arkadaşlar bu yazımızda office 365 üzerinde bir domain allow ve block liste nasıl eklenir ondan bahsedeceğim, Exchange Admin Center giriş yapıyoruz ve Protection bölümünde Spam Filter sekmesine geçiyoruz.

Default policy tıklayarak edit diyoruz. Görüldüğü üzere bu bölümde “Block Lists” ve “Allow Lists” yer almaktadır.

“Block List” kısmını tıkladığımızda karşımıza iki başlık çıkmaktadır.

Sender block list : Bu alan mail adresi bazında yasaklama yamak için kullanacağımız alandır. Böylelikle bu alan yazılan mail adresleri engellenmiş olacaktır. “+” işretini tıklayarak devam ediyoruz.

“+” işraretini tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda bir yada birden fazla adres girebiliriz. Birden fazla mail adresi ekleyeceğimiz zaman her mail adresinin sonuna “;” işaretini koymalıyız.

Domain block list : Bu alan domain bazında yasaklama yamak için kullanacağımız alandır. Böylelikle bu alan yazılan domainler engellenmiş olacaktır. “+” işretini tıklayarak devam ediyoruz. Karşımıza gelen ekranda bir yada daha fazla domain ekleyebiliyoruz. Birden fazla domain ekleyeceğimiz zamana domainlerin sonuna “;” işaretini koymalıyız.

Domain ya da mail adres bazlı yasak verilebilindiği gibi izinler de verilebilir. Bunun için ise “Allow lists” başlığı kullanılacaktır. Bu bölümde de aynı yasak verilen bölümdeki gibi iki başlık yer alamktadır. “Sender allow lists” bölümünde izin verilecek olan mail adresi ya da mail adresleri girilecektir. “Domain allow list” başlığında ise domain bazlı izinlerin verildiği bölümdür.

Bir yanıt yazın