Merhaba arkadaşlar başka bir makalemde vDS nasıl oluşturulur bahsetmiştim. Bu makalemizde ise vDS host nasıl eklenir ondan bahsedeceğim. Sizde biliyorsunuz ki host eklenmeyen vDS kullanıllamaz ve vDS eklenmeyen host ise vDS’in avantajlarından faydalanamaz.

Daha önce oluşturduğunuz ya da var olan vDS’inize sağ tıklayarak ADD and Manage Hosts… butonuna tıklıyoruz.

Add hosts işaretleyip Next diyoruz.

New hosts… butonuna tıklıyoruz.

vDS’e ekleyeceğimiz hostu ya da hostları seçiyoruz. Aynı anda birden fazla host ekleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ben adım adım gidecğim için 1 adet seçiyorum. Çünkü tüm hostları aynı anda eklemeye çalıştığımızda bir hata ile karşılaşırsak tüm hostların bağlantısını kaybedebiliriz. Seçip OK diyoruz.

Next diyoruz.

Fiziksel portlarımız listeleniyor. Burada vmnic0’ı management port, Vmnic1’i de vMotion olarak kullanacağız. vmnic 0 ve vmnic2’yi vDS’e 2 port olarak ekleyeceğim. Siz management portunu ayrı olarak tutmak isterseniz diğer fiziksel portları kullanabilirsiniz. Vmnic0’ı seçip Assign uplink butonuna tıklıyoruz.

Uplink 1’i seçip OK diyoruz.

Vmnic2’i seçip Assign uplink Butonuna tıklıyoruz.

Uplink 2’i seçip OK diyoruz.

Yaptığımız işlemi altta görüntülüyoruz. Doğruluğundan eminseniz Next tıklıyoruz.

Bu adımda vSwitch’imizi port gruba atamama işlemi yapacak mıyız onu soruyor. Ben management portumu da uplink olarak kullandığım için atama yapmam gerekiyor. O yüzden vmk0’ı seçip Assign port group’u tıklıyorum.

DPortGroup’u seçip OK diyorum. Bu port benim management vLan’ım olacak.

Sorun yoksa NEXT’e tıklıyoruz.

vDS’e eklediğiniz hostta uplink olarak eklediğiniz portta sanal makine çalışıyorsa bu makineyi migrate etmeniz gerekmektedir. Benim hostumda çalışan makine olmadığı için Next tıklıyorum.

Özetimizde sorun yoksa Finish tıklıyoruz.

Host ekleme işlemleri bittikten sonra alttaki ekran görüntüsü gibi sonuç almanız gerekmektedir.

Bu işlemi diğer hostlarınıza da tek tek veya birlikte uygulamanız gerekmektedir. Tüm hostlarınızı vDS’e ekledikten sonra hostlarınızın network ayarlarını tek bir noktadan yönetebilirsiniz.

Bir yanıt yazın