php bin/console glpi:database:enable_timezones

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda GLPI tarafında zaman dilimi ayarlamaları doğru bir şekilde yapılmadığında alınan uyarıdan bahsedeceğim, zaman dilimi ayarı düzgün yapılmadığında MySQL’in DATE(),CURRENT_TIMESTAMP, NOW() gibi fonksiyonları düzgün bir şekilde çalışmayabilir. Zamanlama üzerinde herhangi bir hata oluşmaması için sistemin ve veri tabanının zaman ayarları doğru şekilde yapılmalıdır. İstanbul için zaman dilimi ayarı MySQL’de aşağıdaki gibidir.

1.  mysql> SET GLOBAL time_zone = 'Europe/Istanbul';
2.  mysql> SET time_zone = 'Europe/Istanbul';

Burada zaman dilimi ayarlaması yaparken aslında siz MySQL’e /usr/share/zoneinfo altındaki ilgili dosyanın göreceli adresini veriyorsunuz. Türkiye için geçerli ayar dosyası /usr/share/zoneinfo/Europe/Istanbul  yolunda yer alıyor. Bu durumda zaman dilimi olarak MySQL’e Europe/Istanbul vermeniz gerekiyor.

ERROR 1298 (HY000): Unknown or incorrect time zone: ‘Europe/Istanbul
Zaman dilimi ayarlaması yaparken böyle bir hata ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Bu hata MySQL içerisine zaman dilimi bilgileri aktarılmadığı için ortaya çıkmaktadır. Bu hatayı gidermek için terminalden aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir.

mysql_tzinfo_to_sql /usr/share/zoneinfo | mysql -u root -p mysql

Bu konu çalıştırdığınızda sizden MySQL sunucunuzdaki root kullanıcısının şifresini isteyecektir. Eğer ki root kullanıcısına herhangi bir şifre atamadıysanız komutta yer alan -p parametresini kaldırınız.

Bir yanıt yazın