Güvenliğe önem verenler sunucularında bazı düzenlemeler yapmak durumundadırlar. Bu makalede bir kullanıcıya root yetkisi vermeyi ve standart root kullanıcısının ssh ya giriş yetkisini kaldırmayı anlatıyoruz.

Centos işletim sisteminizde SSH için root girişini devre dışı bırakıp bunun yerine oluşturacağınız bir kullanıcı ile SSH daki işlemleri root yetkisiyle yapabilirsiniz. Güvenlik açısından oldukça kullanışlı bir yöntemdir ve tarafımca da tavsiye edilir.

İlk olarak sysadmin ismiyle yeni bir kullanıcı ekleyelim:

1adduser sysadm

Ve kullanıcıyı ekledikten sonra arkasından da bu kullanıcı için istediğimiz bir parola belirleyelim:

1passwd sysadm

komutunu girdikten sonra bize şifre sorulacak. Şifreyi de girdikten sonra şimdi bu kullanıcımızı root yetkileriyle donatmaya geliyor iş. Bunun için sudoers dosyasında düzenleme yapmamız gerekiyor. Gereken komutumuzla devam edelim:

1visudo

Şimdi gelen gelen ekranda aşağıdaki yazıyı buluyoruz:

1
2
## Allow root to run any commands anywhere
root ALL=(ALL) ALL

Bu kodun altına tanımladığımız yeni kullanıcıyı ekliyoruz:

1sysadm ALL=(ALL) ALL

Son olarak dosyayı kaydedip çıkıyoruz. Artık SSH ya sysadmin kullanıcı adıyla giriş yaptığınızda sudo komutuyla root haklarına sahip olabilirsiniz.

Esasen yukarıdaki yöntemin temel amacı güvenliği artırmak olduğundan ve artık root yetkili bir kullanıcımız olduğuna göre bu güvenlik önlemini pekiştirmek için standart root kullanıcısının yetkilerini kısıtlamak gayet makul bir düşünce olabilir. Hazır konuyla alâkası varken onu da hemen anlatalım. Root kullanıcısını devre dışı bırakmak için sshd ayar dosyasında ufak bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Bunun için önce sshd dosyamısı açalım:

1nano /etc/ssh/sshd_config

Şimdi de aşağıdaki satırı dosyamızda uygun bir yere ekleyelim ki genelde en sona eklemek tercih edilen bir yöntemdir:

12# Prevent root logins:PermitRootLogin no

Ardından da SSH servisini yeniden başlatalım ki yaptığımız değişiklik etkili olsun:

1service sshd restart

Artık root ile SSH ya giriş yapılamaz.

Bir yanıt yazın