Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda Centos6  sunucularda vmware’de taşıma işlemi sonrası oluşan ethernet bağlantısı (eth0) problemi yaşadık. Yazan Hata “device eth0 does not seem to be present, delaying initialization” şeklindeydi.

taşıma sonrası “device eth0 does not seem to be present, delaying initialization” hatasıyla karşılaşıyorsanız bu taşıma sonrası eski mac adresinin yeni mac adresiyle aynı olmamasından  kaynaklanmaktadır.

Çözüm-1:

# mv  /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules.old

mv (move)  komutu dosyayı taşımaktadır. Bu komutu yazdığımızda ilk verilen dosya yolunu (/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules) 2. verilen dosya yoluna(/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules.old) taşır.

Bu işlem yapıldığında 2. dosya yolu oluşmuş olacak ve 1. kaldırılacak. İşletim sistemi yeniden başladığında otomatik olarak 1. dosyayı oluşturacak;  yeni sistem ayarları oluşacağı için de bu problem çözülmüş olacaktır.

Çözüm2:

Consoldan hazır bulunan ethernet ayarlarını listeliyoruz.

# ls /sys/class/net 

eth1 lo

Taşınan cihazın mac adresi değiştiği için bu sorun oluşturacaktır. Bu sebeple ardından şu şekilde düzenleme yapıyouz;

vi /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules

SUBSYSTEM==”net”,ACTION==”add”, DRIVERS==”?*”, ATTR{address}==”eski mac adresi”, ATTR{type}==”1″, KERNEL==”eth*”, NAME=”eth1″

Üstteki mac adresini yeni mac adresiyle ve eth1 ifadesini etho olarak güncelliyoruz.

SUBSYSTEM==”net”, ACTION==”add”, DRIVERS==”?*”, ATTR{address}==”yeni mac adresi”, ATTR{type}==”1″, KERNEL==”eth*”, NAME=”eth0

Bir yanıt yazın