Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda vcenter 6.7 appliance da web arayüzüne erişmeye çalıştığımızda aşağıdaki gibi bir hata aldık

503 Service Unavailable (Failed to connect to endpoint: [N7Vmacore4Http20NamedPipeServiceSpecE:0x00005562b84b67a0] _serverNamespace = / action = Allow _pipeName =/var/run/vmware/vpxd-webserver-pipe)

Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları takip ederek sorunu giderebilirsiniz.

df -h komutuyla disklerdeki doluluk oranını kontrol ediyoruz. /storage/seat alnında yer azaldığında bu hatayı alırsınız.

Peki bu alandaki dosyaları nasıl silebiliriz şimdi bu işlemi yapacağız. Öncelikle /opt/vmware/vpostgres/current/bin/psql -d VCDB -U postgres komutu ile vcenter db erişim sağlıyoruz.

Komutuyla size yüksek dosyaları listeliyoruz. SELECT nspname || ‘.’ || relname AS “relation”, pg_size_pretty(pg_total_relation_size(C.oid)) AS “total_size” FROM pg_class C LEFT JOIN pg_namespace N ON (N.oid = C.relnamespace) WHERE nspname NOT IN (‘pg_catalog’, ‘information_schema’) AND C.relkind <> ‘i’ AND nspname !~ ‘^pg_toast’ ORDER BY pg_total_relation_size(C.oid) DESC LIMIT 20;

Üsteki resimde kare içinde belirtilen dosyaları truncate ederek disk alanında yer açabilirsiniz. Bu dosyaları truncate etmek için truncate table vc.vpx_event_arg_46 cascade; komutu kullanabilirsiniz. Truncate işleminden sonra service-control –start vpxd komutu çalıştırıp servisi start edebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra vcenter’ın web ara yüzüne erişim sağlayabilir duruma geleceksiniz.

Bir yanıt yazın