Merahaba arkadaşlar bu yazımızda vCenter Server Sertifika Resetlemeden bahsedeceğim, bu işleme başlamadan önce şu bilgiyi de vermek isterim. Eğer vCenter Server’a bağlı farklı ürünleriniz var ise sorun ile karşılaşabilirsiniz. Mesela vCenter Server’a bağlı Veeam makinanız var veya vCenter Server üzerinde NSX çalışıyor. Bu gibi durumlarda eğer vCenter Server ‘in sertifikasını resetlerseniz, vCenter Server’a bağlı uygulamalarınızda erişim sorunu ortaya çıkabilir. Bundan dolayı bu ürünleri tekrar vCenter Server’a bağlamanız gerekecektir.

Öncelikle vCenter sunucumuza SSH ile bağlanıyoruz. Aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. Komutu çalıştırdıktan sonra karşımıza bir menü açılıyor. Burada 8 numaralı seçeneği kullanıyoruz. Bu seçeneği seçtiğimizde karşımıza” Y “butonuna basıyoruz. Ardından karımıza SSO bilgilerini girmemiz isteniyor. Administrator@vsphere.local ve SSO şifresini yazıyoruz.

/usr/lib/vmware-vmca/bin/certificate-manager

SSO bilgilerini girdikten sonra karşımıza birden fazla soru seti gelecektir. İsterseniz bunları enter butonuna basarak default olarak bırakabilir, isterseniz de bu bilgileri kendi istekleriniz doğrultusunda girebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra vCenter Server’in servisi yeniden başlatılacaktır. Tabi sertifikaların resetlenme işlemi minimum 5 dakikanızı alıyor.

vCenter Server üzerindeki extension ve mob ‘lar update edildikten sonra vCenter Server’in servislerinin resetlenmemiz gerekir ama Certification Manager bunu otomatik olarak yapmaktadır.

Sertifika resetleme işlemi başarlı bir şekilde tamamlandıktan sonra vCenter sunucunuza tekrar login olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın