Silinen Kullanıcının OneDrive’ını Geri Yükleme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda OneDrive da silinen kullanıcıların dosyalarını nasıl geri yükleyeceğimizden bahsedeceğiz. Microsoft 365 hizmetlerinden biri olan OneDrive belgeler için yüksek kapasiteli saklama alanı, belgelerin yönetimi, işbirliği içinde çalışma ve benzer birçok özellik sunar. Belgelerin önemli yer tuttuğu iş hayatında haliyle güvenliği ve gizliliği gibi konular Bilgi Teknolojileri ekipleri tarafından düşünülmesi gereken konulardandır. BT çalışanları Microsoft 365’in sunduğu güvenlik ve uyumluluk çözümleri ile uçtan uca veri güvenliği sağlar ve bunların raporlarla analizlerini de yapabilir. İşten çıkan kullanıcıların verileri bu noktada önemli konulardan biridir. Kimi zaman ihtiyaçlar kimi zaman firma politikaları gereği bu verilerin belirli süre saklanması ve gerektiğinde erişilir olması gerekir. OneDrive bu noktada hem kullanıcılara hem de BT yöneticilerine çeşitli çözümler sunar. Kullanıcılar OneDrive’larını geçmişteki bir noktaya geri yüklemek için OneDrive Geri Yükleme özelliğini kullanabilir, sildikleri dosyaları ve klasörleri de belirli süre geri dönüşüm kutusundan geri yükleyebilir. BT yöneticileri ise silinen kullanıcının OneDrive dosyalarını SharePoint Yönetim Merkezi’nden yönetim merkezinden belirttikleri gün kadar geri dönebilirler. Varsayılanda bu değer 30 gündür. Bu süre zarfında paylaşılan içerikler varsa bu kullanıcılar içeriklere erişimleri devam eder. Bu sürenin sonunda OneDrive 93 gün boyunca silinmiş durumda kalır ve Genel ya da SharePoint Yöneticisi rolüne sahip kullanıcı tarafından geri yüklenebilir.

Kullanıcı 30 gün içerisinde silindi ise Microsoft 365 Admin Center’dan kullanıcıyı ve verileri geri yüklenebilir. Ancak 30 günden daha uzun süre önce silindi ise Microsoft 365 Admin Center’da görüntülenmez ve OneDrive’ı geri yüklenmek istenildiğinde ise PowerShell komutları kullanılır.

Silinen kullanıcıyı PowerShell komutları ile geri yüklemek için komutları çalıştırmadan önce SharePoint Online Management Shell yüklenmelidir. SharePoint Online Management Shell daha önceki versiyonları yüklenmiş ise öncelikle kaldırılmalıdır. PowerShell ile SharePoint Online’a “Genel Yönetici” veya “SharePoint Yöneticisi” yetkisine sahip kullanıcı ile bağlantı sağlanmalıdır.

SharePoint Online’a bağlanmak için Connect-SPOService komutu kullanılır. Bu komut ile çıkan ekranda yetkili kullanıcı bilgileri girilmelidir.

Connect-SPOService -Url https://xxx-admin.sharepoint.com/

Silinen kullanıcının OneDrive URL bilgisi biliniyorsa aşağıdaki komut ile OneDrive’ın geri yüklemek için uygun olup olmadığı kontrol edilebilir.

Get-SPODeletedSite -Identity “OneDrive URL bilgisi”

Silinen kullanıcının URL bilgisi bilinmiyorsa bu durumda OneDrive’ın geri yüklemeye uygun olup olmadığını aşağıdaki komut ile kontrolü sağlanır.

Get-SPODeletedSite -IncludeOnlyPersonalSite | FT url

Gerekli URL bilgisi edinildikten sonra aşağıdaki komut ile silinen kullanıcının OneDrive’ı etkinleştirilir.

Restore-SPODeletedSite -Identity “OneDrive URL bilgisi”

Silinen kullanıcının OneDrive’ına erişmek istenen kullanıcıya OneDrive’da yönetici yetkisi atanır.

Set-SPOUser -Site <URL> -LoginName “Yetki verilecek kullanıcı bilgisi” -IsSiteCollectionAdmin $True

OneDrive geri yüklendikten sonra silinmelidir. Aksi durumda kullanılır durumda kalmaya devam edecektir. OneDrive geri yükledikten sonra aşağıdaki komut ile kalıcı silinebilir. Kalıcı silinen OneDrive artık geri yüklenemez. Buradaki operasyon BT ekipleri tarafından düşünülerek yapılmalıdır.

Remove-SPOSite -Identity “OneDrive URL bilgisi”
Remove-SPODeletedSite -Identity “OneDrive URL bilgisi”

Bir yanıt yazın