Masaüstü OneDrive Uygulamasında Sürüm Geçmişi Özelliği

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Masaüstü OneDrive Uygulamasında Sürüm Geçmişi Özelliğinden bahsedeceğiz.

OneDrive İş, Microsoft 365 kullanıcılarının dosyalarını depoladıkları, korudukları, başkaları ile paylaştıkları ve dosyalarına her yerden erişim sağlamalarını sağlayan bulut hizmetidir. Kullanıcılara yüksek boyutlu depolama alanı sağlayan OneDrive İş ile kullanıcılar uçtan uca belgelerini yönetebilirler. Kullanıcılar dosyalarını paylaşabilir, dosyalar üzerinde beraber çalışabilir. OneDrive İş içerisindeki dosyalarda yapılan değişiklikler ise sürüm geçmişi olarak tutulur. Sürüm geçmişi kullanıcılar için kritik özelliklerden biridir. Sürüm geçmişi sayesinde kullanıcılar dosyaların belirli tarihteki sürümlerini görebilir ve eski sürümlerine geri yükleyebilir. Sürüm geçmişi Microsoft 365 dosyaları, PDF, CAD dosyaları fotoğraflar, videolar gibi birçok dosya türü ile beraber çalışan özelliktir. OneDrive İş sürüm geçmişini Microsoft 365 portalındaki OneDrive arayüzünden sağlarken, yeni özellik ile beraber masaüstü OneDrive uygulaması ile kullanılabilir kılmıştır. Bu sayede Windows ya da Mac kullanıcıları artık dosyalarına ait önceki sürümlerine doğrudan Windows Dosya Gezgini veya Mac Finder aracılığıyla da masaüstünde görebilirler ve geri yükleyebilirler.

Windows Dosya Gezgininde sürün geçmişini görmek için OneDrive uygulaması ile senkron edilen belgenin üzerinde sağa tıklanır ve “Version history” seçeneğine tıklanır.

Belgelerin sürüm geçmişleri aşağıdaki arayüzde görüntülenmektedir.  Tarih bazlı kimler tarafından değişiklik yapıldığını gösteren bir kronolojide sürüm geçmişi görüntülenir.

İstenilen tarihteki sürüm geçmişinin yanındaki üç noktaya tıklandığında ilgili sürüm ile ayarlar görüntülenir. Sürüm “Restore” seçeneği ile geri yüklenebilir, “Download” seçeneği ile belgenin ilgili sürümdeki hali indirilebilir, “Delete” ile ilgili sürüm silinebilir.

Görüldüğü üzere yeni gelen bu özellikle kullanıcılar artık masaüstü uygulamasında da belgelerine, dosyalarına ait sürüm geçmişine kolayca ulaşabilir ve sürüm geçmişi ile ilgili ayarlarını kolayca yapabilir.

Bir yanıt yazın