ESXi PTP mi NTP mi?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda vSphere ile gelen PTP (Precision Time Protocol) saat protokolün den bahsedeceğim. ESXi ilk kurduğunuzda yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de NTP’nin ayarlanmasıdır. ESXi saati eğer yanlış olur ise virtual machine’ler de saatin düzgün olmasını bekleyemezsiniz.

vSphere 7 ile birlikte NTP konfigurasyonuna bir alternatif olarak PTP eklendi.

vSphere 7 ile birlikte artık PTP protokolünü kullanabiliyoruz. PTP sayesinde, NTP’ye oran ile daha hassas bir şekilde saat senkronizasyonu yapabiliyoruz. Malum saat farklılığı oluştuğu anda bir çok sorun yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı saat senkronizasyonu oldukça önemlidir. Uzun yıllardır NTP’yi kullanıyoruz. vSphere 7 ile birlikte PTP gündeme geldiği için ve her ikisi de saat senkronizasyonu yaptığı için NTP ve PTP’yi karşılaştırmak istedim.

Eğer bir sanallaştırma ortmaı kullanıyorsak ESXi’i ilk kurduktan sonra mutlaka NTP tanımının yapılması gerekir. Çünkü virtual machine’ler yapmış olduğunuz konfigurasyona bağlı olarak değişir ama, reboot esnasında veya sürekli olarak ESXi’dan saatini güncelleyebilir. Biz yıllardır NTP kullanıyoruz. NTP, Network Time Protocol isminin kısaltılmış halidir. PTP ise, Precision Time Protocol isminin kısaltılmış halidir. NTP, milisaniye cinsinden zaman hassasiyeti vardır. Kurulumu ve kullanımı oldukça pratiktir ve senelerdir kullanıldığı için hem NTP server’in yönetimi hemde kullanımı konusunda ciddi tecrübede bulunmaktadır.

PTP şu anda finansal işlemleri de yani Borsa, Telekom sistemleri ve Savunma sistemleri gibi yerlerde aktif olarak kullanılmaktadır.

PTP, mikrosaniye bazında doğrulama yapar. PTP, 319 ve 320 olmak üzere 2 UDP portu kullanır. PTP için özel fiziksel switch’ler bulunmaktadır ve ethernet protokolü üzerinden iletişim sağlanır. NTP’ye oran ile PTP daha maaliyetli ve karmaşık bir çözümdür. En basitinden PTP’de failover çözümü bulunmaktadır. Master ve Slave gibi çalışıp saatleri senkronize edebilir. PTP, broadcast/multicast kullanılan ağlar için tasarlanmıştır ve mikro saniye seviyesinde saati senkronize edebilir. NTP ise PTP’ye oran ile daha basit bir mimaride tasarlanmıştır. NTP, milisaniye bazında saat düzenlemesi yapabilir ve bunu İnternet üzerinden yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Maliyet ve esneklik çok önemlidir. PTP, NTP’ye oran ile daha iyi ve daha doğru sonuçlara götürür sizi. Ancak PTP’yi doğrudan kullanamadığınız için ekstra donanım ve ek maliyet çıkartacaktır size. Bu neden ile eğer hali hazırda PTP kullanmıyorsanız ve mikrosaniye seviyesinde saat güncellemesi önemli değil ise PTP kullanmanıza gerek bulunmuyor. NTP ile devam etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

Bir yanıt yazın