Merhaba arkdaşlar bu makalemizde EMC UNITY OPERATING ENVIRONMENT (OE) UPGRADE işleminden bahsedeceğim.

EMC Unity Storage ailesi, active/active çalışan iki kontroller içermektedir. Bu sayede 7/24 – 365 gün – %100 available olması gereken bu tip cihazların online olarak firmware güncelleştirmeleri yapılabilmektedir. Bununla birlikte, oluşabilecek riskleri azaltmak adına yazılım güncelleştirmelerinin iş saatleri dışında yapılmasında fayda var. Güncel ve sisteminiz ile uyumlu OE’yi EMC support veya EMC Downloads’dan temin edebilirsiniz.

EMC Unisphere olarak da adlandırılan Storage yönetimsel ekranın da oturum açıyoruz. Sağ üst köşe de yer alan settings tıklıyoruz.

Settings ekranında Software Upgrades sekmesine geliyoruz. Start Upgrade tıklıyoruz.

Perform Health Checks yaparak, cihazın güncelleme işlemine uygunlugunu kontrol ediyoruz.

Perform Health Checks başarılı bir şekilde tamamlandı. Next tıklıyoruz.

Download ettiğimiz .gpg uzantılı paketi upload ediyoruz. Next tıklıyoruz.

Güncelleme işlemi önce kontrollerlardan bir tanesine yapılıp restart edilecek, sonrasında diğer servis kontroller güncellenecek. Bu aşamada storage üzerinde minumum seviye de I/O olması işlemin daha hızlı bitmesini sağlayacaktır. Next tıklıyoruz.

Özet ekrana göz attıktan sonra işlemi başlatabilirsiniz. Finish Tıklıyoruz.


Güncelleme işlemi sırasında arayüz ile bağlantınız kopabilir. Bir süre sonra tekrar geri gelecektir. Reload Unisphere tıklıyoruz.

Yaklaşık olarak 1 – 1:30 saat içerisinde işlem tamamlanmaktadır. Karşımıza gelen ekranda güncelleme işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finish tıklayarak güncelleme işlemini tamamlıyoruz.

Bir yanıt yazın