DBATools Powershell Modülü Kurulumu

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere açık kaynak ve powershell üzerinden SQL Server Yönetim süreçlerini gerçekleştirmenizi sağlayan SQL topluluklarının en sevdiği eklentilerden biri olan   dbatools anlatıyor olacağım.

En belirgin özellikleri ise tamamen açık kaynak olması, sql server community tarafından oluşturulması, sık geliştirme yapılması ve işlemlerin bir çoğunu otomatize edebiliyor olmasıdır.

DbaTools’un web adresi ise ( https://dbatools.io/ ) .

GitHub adresi ise ; https://github.com/sqlcollaborative/dbatools

Şimdi bu güzel ve bir çok konuda işimize görecek, SQL Server Yönetimi için kullanacağımız Powershell modülünün kurulumu gerçekleştirelim.

Kurulum için powershell’I yönetici olarak çalıştırıyoruz.

DBATools modülünü kurmak için komutu powershell de çalıştırıyoruz. Install-Module -Name DBATools

DBATools’un bağımlılıkları alabilmek için izin istiyor. Burada Y yada A ile izin vermeniz gerekiyor. Onay verme işleminden sonra internet bağlantınızın hızına bağlı olarak bir süre içerisinde dbatools modülünü kurulu gerçekleşiyor olacak.

Eğer ki sisteminizde mevcut bir DBATools sürümü mevcut ise aşağıdaki komutu çalıştırıp sürüm yükseltmesi de yapabilirsiniz.

Install-Module -Name DBATools -Force

Son adım olarak Windows’un güvenlik gerekçesi nedeniyle dış kaynaklardan indirilmiş veya güvenilir olmayan powershell dosyalarına çalıştırma izni vermemektedir. Buna izin vermek için aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekmektedir. Sizden yine onay isteyecektir. Y yada A ile onay vermeniz gereklidir. Bu işlemden sonra modül kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

Bir yanıt yazın