Merhaba arkadaşlar bu yazımızda centos işletim sisteminde unutulan root şifresi nasıl değiştirilir ondan bahsedeceğiz.

Centos 7 de root şifresini değiştirmek alışmış olduğunuzu Centos 6 işletim sistemine göre daha karışık ve daha komplikedir. Bu işlemi yapabilmek için fiziksel veya sanal sunucunuzu reboot ederek kerenel seçeneği kısmına geçmeniz ve aşağıdaki komutları sıra ile uygulamanız gerekmektedir.

Sunucuyu restart ediyoruz ve karşınıza çıkan ekranda ilk centos 7 için kernel ön yüklemesini seçiniz ve “ e “ tuşuna basarak kernel ön yüklemesini gerçekleştiriniz.

Centos 6 single veya rw init=/bin/bash yazıyorduk Centos 7 ise bu komut değişti. Bu komutu ro yazan kısma rw init=/sysroot/bin/sh komutunu yazıyoruz. Daha sonrasında ise Ctrl-x tuşuna basarak kernel yüklemesi başlatıyoruz.

Kernel versiyonu yüklendik den sonra karşımız gelen ekranda root dizini altına düşmemiz için

chroot /sysroot komutunu giriyoruz ve enter tuşuna basıyoruz böylelikle root dizini altına düşmüş oluyoruz.

Root ana dizin altına düştükden sonra passwd root komutuyla şifremizi değiştiriyoruz.

Şifremizi değiştirdik ama şifremizin etkili olabilmesi için touch /.aurorelabel komutunu girmemiz ve yapılan değişikliği root dizini altına kaydetmemiz gerekmektedir.

Genelde tüm yazılarda şifrenizi root altına kaydettikten sonra makinenizi restart ediniz yazar ama bu işlemi yaptığınızda göreceksiniz ki şifreniz değişmemiş ve siz halen sisteme giremiyorsunuz. Onun için root dizini altına şifreyi yazdırdıktan sonra exit komunu kullanıp root dizini altından çıkmanız gerekiyor. Ondan sonra makineniz restart etmeniz gerekiyor.

Bu dizinde iken rebbot komutu işe yaramayacaktır bunun için reboot –f komutunu uygulamanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra sunucumuz açılıyor ve yeni şifre ile giriş yapıyoruz.

Bir yanıt yazın